• 1. Stań się ekspertem w sprawie rozwoju swojego dziecka

• Poczytaj o rozwoju dzieci i młodzieży. Dowiedz się co nieco o odmiennych typach temperamentu. Będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać!
          • Postaraj się odkryć, w jaki sposób uczy się twoje dziecko.  Jest wzrokowcem, słuchowcem czy może kinestetykiem? Będziesz wiedzieć, jakie bodźce najlepiej na niego działają!
          • Postaraj się, aby twoje oczekiwania były realne i adekwatne do wieku i możliwości dziecka.
          • Bądź dla niego wsparciem i uczestnicz w jego szkolnych doświadczeniach.
          • Dopasuj zajęcia pozaszkolne do zainteresowań dziecka.
          • Pobudzaj naturalny pęd do wiedzy, poprzez rozwijanie jego pasji i zainteresowań.

2. Bądź emocjonalnie wrażliwa/y

• Szanuj uczucia swojego dziecka. Spróbuj spojrzeć na świat jego oczami. Dzieci nie postrzegają rzeczy i nie myślą w ten sam sposób jak dorośli, dlatego postaraj się dostosować swoje oczekiwania do możliwości dziecka.
          • Odzwierciedlaj uczucia swojego dziecka: jesteś zły, bo chciałbyś się dłużej pobawić, a musimy już iść. Stwórz środowisko, w którym twoje dziecko będzie mogło bezpiecznie wyrażać swoje emocje. Uważne słuchanie i adekwatne reakcje ułatwią mu to.
          • Bądź otwarta/y na swojego dziecko bez względu na to, jak się zachowuje. Bycie w kontakcie to najlepsze co możesz zrobić, aby pomóc mu przetrwać ciężkie chwile. Jeśli zachowanie twojego dziecka sprawia ci problemy i ciężko ci z tym, nie wahaj się zasięgnąć opinii specjalisty. Dzieci, których rodzice są empatyczni i wrażliwi na ich potrzeby, same stają się wrażliwymi i empatycznymi osobami.

3. Zadbaj o zdrowie i rozwój fizyczny

• Zadbaj o wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Zachęcanie do zdrowej diety pomoże trzymać twoje dziecko z dala od fastfoodów. Wspólnie gotujcie zdrowe zamienniki.
          • Jeśli to konieczne, zmień swoje nawyki żywieniowe. Pamiętaj, że jesteś wzorem dla syna/córki.
          • Bądź na bieżąco z nowinkami w zakresie szczepień, suplementów itd. – pomoże ci to świadomie i racjonalnie dbać o twoje dziecko.
          • Zachęcaj dziecko do sportu i dbaj o to, aby miało dużo czasu, żeby się aktywnie wyszaleć.

4. Zadbaj o sen

• Zadbaj o wieczorne wyciszające rytuały, takie jak ciepła kąpiel, czytanie bajek czy zwykła rozmowa o minionym dniu.
          • Pamiętaj o chwili czułości – także ze starszym dzieckiem.
          • Przestrzegaj stałych pór kładzenia do snu, zwłaszcza w trakcie roku szkolnego.

5. Dbaj o bliskość w waszych relacjach

Pamiętaj, że ciepło i dotyk drugiego człowieka jest bardzo ważny – bez względu na wiek. Okazuj swoje uczucia poprzez całusy i przytulanie. Starsi chłopcy mogą się sprzeciwiać zbytniemu okazywaniu uczuć, ale może głaskanie głowy albo masowanie pleców okaże się akceptowalną dawką czułości.

6. Bądź obecny i dostępny dla swoich dzieci

Także starsze dzieci pragną i potrzebują obecności rodziców. Twoja dostępność wzmocni poczucie bezpieczeństwa i pewności. Dziecko będzie czuło, że o nie dbasz. Sama fizyczna obecność nie wystarczy, chodzi przede wszystkim aktywne słuchanie, kontakt wzrokowy, czy zapoznanie przyjaciół twoich dzieci. Tylko wtedy będziesz częścią ich małego świata.

7. Dbaj o pozytywną dyscyplinę

• Ukazuj konsekwencje wynikające z zachowania zamiast karać za przewinienia.
          • Dzieci wychowane w bliskości mają zaufanie do rodziców i generalnie łatwiej je dyscyplinować – same chcą odpowiadać na oczekiwania swoich rodziców.
          •  Pamiętaj o tym, że dziecko poprzez zachowanie okazuje swoje emocje. Spróbuj wczuć się w jego sytuacje, aby zrozumieć jego zachowanie. To będzie doskonała lekcja empatii!

8. Zadbaj o równowagę w waszym życiu rodzinnym

• Nie przesadzaj z nauką! Pozwól dziecku mieć czas wolny na czytanie, zabawę, rozmowy, spędzenie czasu z przyjaciółmi, gry czy po prostu rozwój wyobraźni.
          • Jedzcie wspólne posiłki – to cementuje rodzinę.
          • Uczcie dziecko celebrować rodzinne tradycje, małe święta. Jeśli Wy nie pokażecie dzieciom, że rodzina jest ważna, także one nie będą o nią dbać. Niektóre dzieci wolą spędzać czas z obojgiem rodziców, a niektóre chcą mieć mamę lub tatę na wyłączność. Zadbajcie także o takie momenty.
          • Organizujcie specjalne rodzinne eventy: np. noc filmowa, noc gier, noc muzyki. Dzieci to uwielbiają!
          • I wreszcie – zadbajcie o siebie. Jesteście nie tylko rodzicami, ale przede wszystkim parą. Tworzycie wzór dla swoich dzieci.  Rozwijajcie swój związek i swoje pasje.

Tylko tyle i aż tyle!

Źródło: