• Książka jest uważana za najpraktyczniejszy prezent, jaki można wręczyć drugiej osobie. Łączy ona bowiem czysto eskapistyczne przeżycia z rozwojem wyobraźni. Niestety, ilość codziennych obowiązków często uniemożliwia nam przeznaczenie dowolnej ilości wolnego czasu na przeczytanie choćby kilku stron. Stąd coraz powszechniejszą praktyką jest sięganie po audiobooki. Jakie są zatem zalety takiego rozwiązania?

          Jeszcze parę lat temu słuchanie audiobooków było uważałam za pewnego rodzaju profanację drukowanych książek. Uważałam to za wyraz lenistwa osób korzystających z literatury czytanej. Jednak życie zweryfikowało moje poglądy i stałam się wiernym słuchaczem książek, głównie w wyniku braku wolnego czasu, aby nadrobić zaległości literackie. Nie rezygnuję z czytania, większość książek mam w podwójnej formie - słucham w ciągu dnia, a  wieczorem sięgam po książkę i zakreślam fragmenty warte uwagi i zapamiętania, czytam te które mi się spodobały, bo lepiej zapamiętuję tekst czytany niż usłyszany.

          Zalety audiobooków:

          Rozwijanie wyobraźni

          Choć nie wszyscy pamiętają kasety magnetofonowe, to właśnie one były moimi pierwszymi audiobookami. Z kaset słuchałam pierwszych bajek (bajki grajki doskonała seria dostępna na youtube), które wcale nie były wszędzie tak łatwo dostępne. Pozwalały rozwijać wyobraźnię, zupełnie tak jak książki. Tyle że tu mamy jeszcze więcej swobody – możemy zamknąć oczy i podróżować do zupełnie nowego świata, znanego tylko nam.

          Komfort korzystania

          Obcowanie z literaturą jest jedną z najbardziej odprężających czynności, jakie można uskuteczniać w ciągu dnia. Jest to szczególnie istotne, gdy wracając z pracy czy uczelni do domu, zależy nam przede wszystkim na spokoju i chwili oderwania się od rzeczywistości. W takim momencie audiobook jest optymalnym rozwiązaniem. Można z niego korzystać w trakcie przygotowywania posiłku czy sprzątania mieszkania. Innymi słowy, nic nie jest w stanie wyrwać nas z relaksu.

          Integralny towarzysz podróży

          Mimo najszczerszych chęci nie zawsze mamy możliwość zagłębienia się w klasyczną książkę drukowaną. Podróż do pracy lub uczelni transportem miejskim związana jest z hałasem oraz gwarem znacznie utrudniającym skupienie uwagi. Dodatkowo nie ma możliwości, aby czytać, jadąc na rowerze lub samochodem.  Inaczej sprawa wygląda z audiobookami. Można ich słuchać niezależnie od miejsca, stąd szybko staną się integralnymi towarzyszami każdego wyjścia z domu.

          Nowa interpretacja

          Bardzo lubię posłuchać audiobooka, nawet jeśli czytałam już książkę. A dlaczego? Bo takie nowe zetknięcie się z tą samą lekturą otwiera inne pole do interpretacji. Książka czytana przez jakiegoś aktora jest tak naprawdę już pewną interpretacją treści. W związki z tym podczas takiego odsłuchiwania audiobooka możemy zwrócić uwagę na elementy, których podczas czytania nie zauważyliśmy.

          Zabawa głosem

          Jednym z moich ulubionych audiobooków dla dzieci jest książka Dzieci z Bullerbyn w interpretacji Edyty Jungowskiej (w jej wykonaniu jest więcej książek Astrid Lindgren). Bardzo lubię słuchać jak Jungowska użycza głosu różnym postaciom i jak odzwierciedla ich emocje. Dzięki jej zabawie głosem ja jeszcze bardziej potrafię zżyć się z bohaterami.

          Podsumowanie

          Polecam słuchanie audiobooków zarówno dzieciom jak i dorosłym. Zarówno jako relaks – z literaturą, która nas interesuje i pociąga, jak i jako zadanie do wykonania – aby zapoznać się z lekturą obowiązkową, która nie zawsze jest w obszarze zainteresowań naszych dzieci.

          Z doświadczeń swoich dzieci polecam:

          Dzieci z Bullerbyn czyta Edyta Jungowska

          Dlaczego kąpiesz się w spodniach wujku czyta, Edyta Jungowska

          Bracia Lwie Serce czyta Edyta Jungowska

          Pipi Pończoszanka czyta Edyta Jungowska

          Pompon w rodzinie Fisiów (i jeszcze dwie książki z serii) czyta Krzysztof Tyniec

          Król Maciuś Pierwszy czyta Krzysztof Tyniec

          Cudaczek wyśmiewaczek czyta Adam Krawczyk

          Pięciopsiaczki czyta Wanda Chotomska

          Opowiadania dla przedszkolaka czyta Artur Barciś

          Opowiadania z piaskownicy czyta Artur Barciś

          Piegowate opowiadania czyta Artur Barciś

          Cypisek czyta Wiktor Zborowski

          Bajki-Grajki nasze ulubione to: Wiosna Radosna, Deszczem wyszywane, Królewskie echo, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Jaś i Małgosia

          Najpiękniejsze baśnie Andersen i bracia Grimm czyta Jerzy Stuhr

          Bajki na dobranoc czyta Anna Dymna

          Moje ulubione dobranocki czyta Anna Dymna

          Przygody Alicji w krainie czarów czyta jacek Kiss

          Tajemniczy ogród czyta Dorota Segda