Ewa Rak
- Główna
- Jak sobie poradzić w czasie epidemii? - porady psychologa w formie podcast
- Gimnastyka mózgu - pamięć, koncentracja, spostrzegawczość
- Elementy Kinezjologii Edukacyjne Paula Dennisona
- Motywacja
- Co to jest uważność (mindfulness) i jak ją rozwijać u dziecka?
- Ćwiczenia percepcji słuchowej
- Ćwiczenia percepcji wzrokowej
- Ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej
- Ćwiczenia manualne
- Czym jest rodzicielstwo bliskości, gdy mamy dzieci szkolne?
- Opowiadania o emocjach i nie tylko
- Literatura o wychowaniu
- Depresja u dzieci - artykuł
- Czytek - ciekawe pozycje książkowe do nauki i doskonalenia czytania
- Dlaczego warto słuchać audiobooków?
- Dlaczego warto oswoić rodzicielską zość?
- Czym jest pozytywna dyscyplina? Czy dyscyplina może być czymś pozytywnym?
- Dlaczego dzieci nas nie słuchają?
KSIĄŻKI DO NAUKI CZYTANIA
Jak wybrać te, które sprawdzą się najlepiej? Zebrałam i przetestowałam dostępne i popularne pakiety do nauki czytania.
W tym zestawieniu kierowałam się jednym – chęcią przekopania się przez popularne i dostępne zestawy do nauki czytania, ale nie elementarze (one doczekają się osobnego zestawienia). Jest ich obecnie bardzo wiele na rynku, bo wiele wydawnictw zdecydowało się takie przygotować. Wybrałam z kilku propozycji.
- „Czytam sobie” wydawnictwo Egmont
- „Pierwsze czytanki” wydawnictwo Papilon
- „Pierwsze czytanki” Centrum Edukacji Dziecięcej
- „Czyta się” wydawnictwo Wilga
- „Już czytam” Zielona Sowa
- „Czytam krok po kroku” wydawnictwo Aksjomat
- „Przygoda z czytaniem” wydawnictwo Ameet
- „Kocham czytać” Wydawnictwo Edukacyjne
Niemal wszystkie stopniują poziom trudności nauki czytania i to jest bardzo dobra wiadomość. Właśnie na nich się skupiłam, na tych, które oferują w pakietach różne stopnie trudności i różne tytuły.
Różne jest też podejście do nauki czytania. Jedni stawiają na metodę sylabową, inni bawią się czytaniem globalnym, jednak zdecydowana większość (i ja też się na tym skupiłam) skupią się na metodzie symultaniczno-sekwencyjnej (choć z naciskiem na sylaby).
Wybierając zestawy kierowałam się koniecznością nauki czytania, czyli potrzebami dzieci w wieku 6-8 lat, kiedy szkoła po prostu wymaga skupienia właśnie na tym. Pozaglądajcie ze mną do tych książek i spokojnie wybierzcie, które pakiety mogą się najbardziej spodobać małym czytelnikom.
Wszystkie prezentowane tu pakiety są w zasadzie dobre. Jedne bardziej szczegółowe, inne mniej. Wszystkie stworzone z myślą o dzieciach potrzebujących motywacji, dużej czcionki, ciekawej przygody, ładnych ilustracji i wsparcia w nauce czytania. Każdy zestaw jest inny, ale wszystkie spełniają te warunki.
Dodam jeszcze osobista uwagę, zanim kupicie którąkolwiek książkę z obojętnie jakiego pakietu, przeczytajcie ją jeśli jest taka możliwość np. w księgarni. Pośród tak wielu propozycji trafiają się czasem mało sensowne treści. A przecież nie o to chodzi żeby pierwsza książka samodzielnie przeczytana przez dziecko była zlepkiem prostych słów. Niech ma jeszcze jakikolwiek sens. Przecież jest duża szansa, że zostanie zapamiętana na całe życie.
Klikając w zdjęcia sprawdzisz cenę i dostępność każdej z pokazywanych książek.
1. CZYTAM SOBIE
To seria wydawnictwa Egmont. Książki podzielne są na trzy poziomy trudności.
Poziom 1. „Składam słowa”
150-200 wyrazów w tekście, krótkie zdania; 23 podstawowe głoski w tekście czytanym, ćwiczenie głoskowania.
Poziom 2. „Składam zdania”
800-900 wyrazów w tekście, dłuższe zdania, także złożone, elementy dialogu, 23 podstawowe głoski oraz “h”, ćwiczenie sylabizowania.
Poziom 3. „Połykam strony”
2500-2800 wyrazów w tekście, użyte wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów oraz miejsce na własne notatki.
Notatki to świetny sposób sprawdzenia czy dziecko zrozumiało czytany tekst. To ważne, bo wiele maluchów na początku swojej przygody z czytaniem potrafi odczytać tekst, ale wkłada w to tyle wysiłku (zanim stanie się to automatyczną czynnością), że kompletnie tekstu nie rozumie. Zostawiając sprawy bez zrozumienia malec szybko się zniechęci do kolejnych prób czytelniczych.
Cała seria cieszy się ogromną popularnością, bo jest naprawdę porządnie przygotowana. Oprócz fikcyjnych czytanek, możemy w też wybierać tematy związane z postaciami historycznymi więc przy okazji jest to też forma wzbogacania wiedzy.
Doceniam zaangażowanie w powstawanie tej serii całej plejady autorów i ilustratorów. Różnorodność związana z obrazkami w książce (niezmiernie ważne dla początkujące czytelnika żeby te obrazki do niego przemawiały), warsztatem pisarskim i poczuciem humoru to ogromny plus.
Na końcu każdej książki mamy ściągę dla dziecka i rodzica. Maluch może się dowiedzieć, jakie umiejętności ćwiczy podczas czytania. Rodzic – na co zwracać uwagę, co jest ważne przy doborze książki dla danego wieku i umiejętności dziecka.
Dodatkową atrakcją są naklejki. Tak, jest to nagroda materialna, która otrzyma mały czytelnik, choć nie dla niej uczy się czytać. Jeśli ktoś się martwi, że taka nagroda sprawi, że dziecku mniej się będzie chciało, że uczy się na tej rzeczy lub nie będzie zmotywowane, to uspokajam. Dzieci uwielbiają dostawać takie drobiazgi za swoje zaangażowanie.
Wyjaśniając dziecku, że samodzielnie na to zapracowało, z pewnością nie popchniemy pociechy do oczekiwania gratyfikacji rzeczowej przy każdej czynności.
2. PIERWSZE CZYTANKI
Wydawnictwo Papilon przygotowało pierwsze czytanki ze znanymi bohaterami książek, które mali czytelnicy znają prawdopodobnie ze wspólnego czytania z rodzicami. Bardzo dobry pomysł żeby w nauce czytani wspierali znani i lubiani bohaterowie.
Poziom 1. „W krainie słów”
Odczytywanie krótkich wyrazów. Przewaga zdań pojedynczych. Brak dwuznaków. Prosta pisownia bez dylematów ortograficznych. Duża czcionka. Zabawne historie ukryte w prostych zdaniach. Ilustracje rozbudzające zainteresowanie czytaniem.
Poziom 2. „W krainie zdań”
Przygody opisane za pomocą zdań pojedynczych i złożonych. Zastosowanie dwuznaków oraz samogłosek: ą, ę. Krótkie dialogi. Wprowadzenie w świat ortografii. Poznanie pisowni trudniejszych wyrazów.
Poziom 3. „W krainie opowieści”
Użycie wszystkich głosek. Zastosowanie zdań złożonych oraz wielokrotnie złożonych. Samodzielne czytanie dłuższych historii. Rozbudowane dialogi. Trudniejsza ortografia.
Na końcu każdej książki znajduje się ściąga – podsumowanie dla rodzica i dziecka. Pomaga zrozumieć zdobywane umiejętności, a także informuje, na co zwrócono szczególną uwagę przy tworzeniu treści i ilustracji do konkretnego poziomu.
„Zaczynam czytać”
Dla dzieci radzących sobie z trzecim poziomem czytanek mamy kontynuację spotkań z ulubionymi bohaterami w serii „Zaczynam czytać z…”.
Krótkie historie, o prostej budowie fonetycznej, pozbawione dwuznaków oraz z niewielką liczbą zmiękczeń tekst. Duże litery ułatwiające czytanie i pojedyncze, nieskomplikowane zdania sprawiają. Do wyboru jest kilka tytułów z różnymi bohaterami. U mnie wylądowała Martynka.
3. PIERWSZE CZYTANKI
Centrum Edukacji Dziecięcej także zaproponowało serię książek do nauki czytania. Historyjki tworzone przez różnych autorów i ilustratorów.
Bardzo pomysłowym zabiegiem jest używanie w tytułach konkretnych imion. Nie od dziś wiadomo, że maluchy z większym zaangażowaniem sięgają po książki, w których bohaterowie nazywają się tak samo jak czytelnicy.
Poziom 1. „W krainie słów”
Odczytywanie krótkich wyrazów. Przewaga zdań pojedynczych. Brak dwuznaków. Prosta pisownia bez dylematów ortograficznych. Duża czcionka. Zabawne historie ukryte w prostych zdaniach. Ilustracje rozbudzające zainteresowanie czytaniem.
Poziom 2. „W krainie zdań”
Wprowadzenie zdań złożonych. Zastosowanie dwuznaków oraz samogłosek ą, ę. Krótkie dialogi. Zaproszenie do świata ortografii. Poznanie pisowni trudniejszych wyrazów.
Poziom 3. „Pierwsze czytanki”
Pełne przygód opowiadanie, atrakcyjna szata graficzna, duża czcionka. To hisotire mające wesprzeć płynne czytanie, czyli dla dzieci, które opanowały już litery, skaldają całe wyrazy i zdania, znają dwuznaki i zmiękczenia.
Na końcu każdej książki znajduje się ściąga – podsumowanie, z zaznaczonymi istotynymi elementami tekstu lub ilustracji. To ma pokazać rodzicom i dzieciom, na co zwracać uwagę podczas nauki czytania.
4. CZYTA SIĘ
Ta seria to propozycja wydawnictwa Wilga. Tym razem mamy tylko dwa poziomy trudności.
Poziom 1.
Krótka zabawna historia.
Pytania kontrolne. Dbałość o czytanie ze zrozumieniem, czyli kilka pytań kontrolnych na końcu opowieści.
Naklejki. Ta seria posiada naklejki na końcu każdej książki. Proste hasła to coś na kształt odznaki harcerskiej, która można zdobyć za kolejne sprawności np. „Czytam i piszę”.
Zachęcanie do pisania. Ostatnia strona to zeszyt w trzy linie i alfabet – ściąga dla początkujących. Kilka wyrazów wiązanych z tekstem książki, do poćwiczenia także w pisaniu.
Poziom 2.
Mamy zabawną historię z nieco większą ilością trudniejszych słów.
Słowniczek. Na końcu jest też słowniczek z wyjaśnionymi trudniejszymi wyrazami.
Naklejki. Nie ma już ćwiczenia pisania, ale są naklejki – odznaki.
Pytania kontrolne. Żeby sprawdzić czy dziecko zrozumiało czytany tekst.
Na dzisiaj tyle…
Cd już nie długo…