• E. SPOŁECZNA

        • heart  broken heart

          Witam Was smiley

           

          Witam Was smiley na rozważania o przyjaźni  nadszedł czas

          1. Posłuchaj uważnie "Bajki o dwóch ołówkach"  Czyta osoba wspierająca dziecko.
          W pewnym piórniku mieszkały równo ułożone ołówki. Były kolorowe, tylko jedne był zwykły, szary. Tuż obok niego znajdował się wspaniały ołówek dwukolorowy: czerwono-niebieski. Ołówki zawsze przebywały razem, czy to leżąc obok siebie w piórniku, czy ścigając się i kreśląc wzory na papierze. Bardzo lubiły się tak razem bawić. Szary rysował kontury, a dwukolorowy wypełniał je barwami. Inne kolorowe chciały się przyjaźnić z dwukolorowym, ale on wolał szary.
          - Co to za zwyczaje?- szeptały oburzone, że dwukolorowy przyjaźni się z takim zwyczajnym.
          - To nie wypada!- powtarzały.
          Ale dwukolorowy nie słuchał tego gadania, szarak zresztą też. Obydwa przecież bardzo się lubiły.
          Aż pewnego razu wydarzyło się nieszczęście straszne: dwukolorowemu złamały się grafity!
          - Będzie do wyrzucenia-szeptały między sobą ołówki, z satysfakcją przekazując sobie tę wieść. Dwukolorowy bardzo się zasmucił, szarak jeszcze bardziej.
          - Jak mu pomóc, co robić?- pytał sam siebie-Nie pozwolę by taki wspaniały ołówek został wyrzucony.
          Wziął przyjaciela na plecy i pomaszerował szukać lekarza ołówków. Długo szukali pomocy. Szary ołówek był bardzo zmęczony, co chwilę odpoczywał. Nareszcie znalazł bardzo starą temperówkę.
          - Spróbuję wam pomóc-rzekła, i bardzo ostrożnie zabrała się do pracy.
          - Uff, już po zabiegu-powiedziała- Udało się, jesteś wprawdzie krótszy, ale nadal pięknie możesz rysować, co tylko zechcesz.
          - Naprawdę?- spytał z niedowierzaniem dwukolorowy.
          - Pomogłam tobie, ale największą przysługę oddał ci twój przyjaciel, szary ołówek.
          - E, tam-powiedział szarak zawstydzony tą pochwałą-My jesteśmy prawdziwi przyjaciele, on nie zdradził naszej przyjaźni dla innych, kolorowych, więc ja...- tutaj zaczął się jąkać bardzo wzruszony.
          Dwukolorowy nic nie powiedział, tylko przytulił się do niego. Wróciły razem do piórnika.

           

          2. Obejrzyj film i spróbuj zrozumieć i zapamiętać jak należy się zachowywać, by rozwijać i doskonalić umiejętności życia w grupie, a nawet w przyjaźni. Takich umiejętności też trzeba się uczyć jak matematyki, czy polskiego. Pamiętasz rozmawialiśmy już o empatii, czyli umiejętności wczuwania się w emocje i przeżycia innych osób. Czasami wydaje mi się, że  ta umiejętność jest tak samo ważna jak np. liczenie, bo od niej zależy nasz dalszy rozwój kolejnych umiejętności np. zgodna współpraca w grupie, przyjaźń i wiele innych jak szacunek.

          2. Powiedz jak rozumiesz stwierdzenia umieszczone w postaci narysowanej

          Pamiętaj, aby coś np. Twoje przemyślenia zostały w Tobie i były skuteczne  prawdziwe, to musisz je stosować codziennie, tak zwyczajnie jak  jedzenie, bieganie, zdrowy śmiech- nie cudzym kosztem.

          3. Obejrzyj film

          Ten film trwa tylko 4 minuty i nie jest w j. polskim, ale może zwróci Twoją uwagę, na to, że dobra przyjaźń to nie przyjaźń wirtualna tylko rzeczywista. Prawdziwa  przyjaźń, nawet teraz podczas epidemii, gdy telefon i komputer powinien być tylko narzędziem, a nie przyjacielem jest bardzo ważna. Jest w tym filmie wiele ważnych warunków - cech dobrej przyjaźni, nawet tej przyjaźni z samym sobą. Nie musisz znać dobrze języka obserwuj uważnie tak jak zwierzęta np psy, które są stadne, czyli muszą dbać tak jak człowiek o dobre kontakty z innymi, czyli o swój rozwój społeczny

           laughsmileynoyes

          3. Wysłuchaj  jak  należy zadbać o siebie i zarazem o innych, by szkoła i rodzina była dla ciebie wsparciem, a nie udręką. Przyjaciół warto mieć nie tylko wśród rówieśników, ale i w rodzinie, gdzie inni już od Twojego urodzenia dbają i szanują ciebie. Pamiętaj przyjaźń nie jest nam dana, o nią trzeba dbać i pielęgnować jak roślinkę tylko nie w dosłownym znaczeniu. Kolegów i koleżanek się nie "kupuje". Nie mówi się mądrych słów o przyjaźni lub nie obiecuje się będziesz moim przyjacielem. Przyjaciele śmieją się i bawią razem, ale nie śmieją się z siebie nawzajem, bo to boli jak bicie. Przyjaciele rozmawiają, by wspólnie rozwiązać problemy, które są po to, by nauczyć się je rozwiązywać, czy na boisku, czy w kasie, w domu. Posłuchaj kolegi, który wytłumaczy Ci, co jest ważne w koleżeństwie, czy w przyjaź. 

          Ostatni film jest dla mamy, czy starszej siostry. Nie dla taty, bo mężczyźni przyjaźnią się przez działanie, a nie opierają się na rozważaniach, analizach i emocjach.

           

           

          Witam Was smiley na rozważania o prawach dziecka nadszedł czas

          1. Posłuchaj piosenki i zastanów się  co nam przekazują jej słowa ?

          Jestem pewna, że już wiesz, bo już tytuł podpowiedział, iż jest to piosenka "O Prawach Dziecka". 

          Będziemy dziś rozważać o prawach dzieci na całym świecie. Mogłoby się Wam wydawać, że prawa mają tylko dorośli. Prawda jest jednak inna. Prawa mają też dzieci, mimo że nie ukończyły jeszcze 18 lat.  Jakie to prawa, dowiecie się właśnie na tych zajęciach. 

          2. Przyjrzyj się plakatowi, który pokazuje 

          Prawa dziecka.

           3. Poproś o przeczytanie opowiadania, które w ciekawy sposób wyjaśnia trudne prawa.no kliknij na tytuł poniżej. To długi tekst i możesz rozłożyć poznanie jego treści na 3 dni.

          Twoje_Prawa.pdf

           4. Obejrzyj i posłuchaj młodzieży, która spróbuje wyjaśnić trudne określenia.

           Pozdrawiam Was p. Dorotalaugh Czas na przerwęsurprise

           

          Temat: Kto to jest patriota? 

          1. Posłuchaj piosenki i zastanów się kto to jest patriota?

          Jestem pewna, że już wiecie kto jest patriotalaugh

          Posłuchaj jak w przedszkolu dzieci czasem mylą znaczenie tego pojęcia.

          W czasach pokoju patriotyzm przejawia się w codziennych zwykłych działaniach, dzięki którym dbamy o wspólne dobro, czyli o nasz kraj Polskę.

          Zastanów się, czy patriotyzm to kasowanie biletu w autobusie, segregowanie śmieci, dbanie o przyrodę, sprzątanie po psie, płacenie podatków, a także reprezentowanie naszego kraju podczas podróży do innych krajów i zachowywanie się w taki sposób, by pokazywać za granicą, że Polacy są uprzejmi, uczciwi i porządni.

          ZADANIE DOMOWE

          Wykonaj plakat  Napisz na nim krótko kto to jest patriota. Postawię dwie oceny jedną za pomysł i wykonanie plastyczne lub techniczne oraz z edukacji społecznej za Twoje zdania o patriotyźmie. Jeżeli jeszcze nie wiesz kto to jest patriota to napisz życzenia dla swojej ojczyzny i rodaków. Wasze prace umieszczę anonimowo w albumie. Jeżeli chcesz i rodzice wyrażaja zgodę, to podpisz się wyraźnie, aby inni mogli zobaczyć co myślisz.

          Czas na przerwę :-) Pozdrawiam Was p. Dorotalaugh

           

           

          Temat: Poznajemy pracę rolnika.

          1. Obejrzyj film.

           

          2. Posłuchaj 

           

          Dzieci często mylą siano ze słomą !!!

          Słoma to suche łodygi zbóż, które są wykorzystywane jako ściółka (posłanie) dla zwierząt hodowlanych, albo są mieszane na paszę

           

          UTRWALAMYlaugh Wielkanocne tradycje

          Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto.

          Jego data jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (zazwyczaj wypada ona między 22 marca, a 25 kwietnia).

          Dla katolików Wielka Niedziela jest świętem najważniejszym. Upamiętnia Dzień Zmartwychwstania Pańskiego. 

          Obejrzyj filmy zamieszczone poniżej, które opowiadają o tradycjach wielkanocnychangel

           

          Temat: Kto pracuje w teatrze

          Kto jest najważniejszy w teatrze? Pierwsze skojarzenie to oczywiście aktor. Nie ma wątpliwości, że jest on na pierwszym planie, kiedy rozpoczyna się spektakl. Wcześniej jednak dominującą rolę odgrywają osoby pracujące za kulisami (to część niedostępna dla widza, czyli za sceną). Zaczynając od reżysera czy scenografa przez obsługę techniczną, aż po szatniarza i bileterkę. Praca każdego z nich jest inna, ale nie mniej ważna. Każdy gra swoją rolę, bez której spektakl nie mógłby odnieść sukcesu.

          Charakteryzator - zmienia wygląd aktorów. Charakteryzator jest jak magik. Może wyczarować każdą postać. Z młodej osoby zrobić starą, z kobiety – mężczyznę, a z niewinnej dziewczyny – przebiegłą staruchę. Każdy makijaż jest wyzwaniem.
          Scenarzysta, czyli inaczej dramaturg - pisze sztuki teatralne.
          Garderobiana - zajmuje się kostiumami.
          Inspicjent – w współczesnych czasach przejął rolę suflera, czyli podpowiada np. aktorom lub pracownikom, którzy czuwają nad techniczną stroną przedstawienia (zmianą dekoracji, kurtyną, kolejnością wychodzenia aktorów itd.).
          Reżyser - tworzy przedstawienie.
          Scenograf - projektuje dekoracje.
          Sufler - podpowiada.

          Oświetlenie i dźwięk na scenie to obok gry aktorskiej najważniejsze elementy spektaklu. Bez nich przedstawienie nie mogłoby się odbyć.
          Operatorzy świateł i dźwięku – ustawiają dźwięk i oświetlenie sceny.

          Po obejrzeniu każdego filmu opiekun powinien porozmawiać o spostrzeniach dziecka, wyjaśnić trudne momenty, słowa oraz podsumować naważniejsze pojecia, fakty.

          Czy po obejrzeniu filmów wiesz, że praca każdej osoby pracującej w teatrze jest ważna. Postaraj sie zapamietać kto pracuje w teatrze, bo chciałabym z Wami pojechać do teatru w Bydgoszczy nie tylko na sztukę teatralna, ale również obejrzeć kulisy teatru. 

                                              Pozdrawiam Was p. Dorotalaugh

           

          Rodzinna narada i swobodne wypowiedzi na temat co robię, aby inni czuli się ze mną dobrze. Omówienie faktu: jak rosnę, dojrzewam to zmienia się mój udział w obowiązkach domowych. Próba ustalenia wniosku: obowiązki mogą stać się przyjemnością, gdy wiem dla kogo i dlaczego je wykonuję. 

           

          ZADANIE DOMOWE Po rodzinnej naradzie - wspólnych ustaleniach, dostosujecie obowiązki dziecka do jego wieku i rodziny. Proszę dziś, albo jutro po godzinie 19 napisać np. Oceniamy (Rodzina) wykonanie obowiązków przez Ale na 6p i nic więcejTo mogą być naprawdę drobne czynności, jednak dla dziecka będzie to bardzo ważna lekcja. Lekcja, która przełoży się później na jego dorosłe życie i sprawi, że będzie mu łatwiej. Wpłynie to bowiem na jego szybkość uczenia się, a współpraca z rodzicem przy prostych czynnościach będzie miała pozytywny wpływ nawet nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami i nauczy dzieci odpowiedzialności!.