• I. Realizujemy kolejny temat z edukacji zdrowotnej -"Jak ocenić prawidłowość masy ciała?"

1. Wyszukaj informacje dotyczące różnych metod oceny prawidłowości masy ciała.

2. Dokonaj pomiaru własnego wzrostu i masy ciała -wyniki zapisz na kartce.

3. Wylicz wskaźnik masy ciała -BMI (Body Mass Index),który jest jedną z najprostszych metod,wg następującego wzoru:

BMI=masa ciała w kg / (wysokość ciała w m)²

Uzyskaną wartość porównaj z "normami" opublikowanymi przez oficjalne źródła (np.WHO,Min. Zdrowia).

Możesz skorzystać z dostępnych kalkulatorów ( BMI dzieci i młodzieży).

4. Zastanów się,co może być przyczyną takiego stanu rzeczy (niedobór masy / masa prawidłowa / nadwaga / otyłość)?

PAMIĘTAJ ,że BMI to tylko wskaźnik,a nie narzędzie diagnostyczne. Jeśli uzyskany wynik jest niepokojący,warto skonsultować się z lekarzem.

5. Odpowiedz na pytanie:"Dlaczego warto kontrolować swoją masę ciała i dokonywać jej oceny w sposób obiektywny?"

II. Opisz wybraną grę lub zabawę ruchową z czasów dzieciństwa Twoich rodziców,którą chciałabyś zainteresować koleżanki   z klasy (im mniej znana forma aktywności,tym większe zaskoczenie).Przygotuj się do przeprowadzenia jej na forum grupy,po powrocie do szkoły (jasne i zwięzłe reguły,potrzebne przybory) -o terminie zajęć porozmawiamy później.

Nie zapominajcie o aktywności fizycznej - wskazane spacery,przebieżki,ćwiczenia ogólnorozwojowe i oddechowe na świeżym powietrzu. Unikajcie kontaktów z innymi osobami. Jeśli ćwiczycie w domu,pamiętajcie o przewietrzeniu pomieszczenia.