• I. Realizacja zagadnień z edukacji zdrowotnej - "Co i jak ograniczać w naszym żywieniu?"

Zapoznaj się z zasadami zdrowego odżywiania i piramidą zdrowego żywienia - najlepiej na stronie Instytutu Żywności i Żywienia (normy z 2019 r. dla dzieci i młodzieży w wieku 4-18 lat).

Spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania:

1. Jakie produkty powinniśmy spożywać w największych ilościach?

2. Których produktów powinniśmy unikać bądź ograniczać ich spożycie?

3. Czym w kuchni można zastąpić sól spożywczą?

4. Jak często sięgasz po słodycze?

5. W jaki sposób można ograniczyć spożywanie słodyczy (w domu,szkole)?

6. Z jakich powodów ograniczanie spożycia powyższych produktów może być trudne?

7. Dlaczego u podstawy każdej piramidy znajduje się aktywność fizyczna (jakie jest jej znaczenie dla zdrowia)?

Warto wiedzieć:

6 + 1 "U" czyli zalecenia żywieniowe wg S. Bergera:

1. UROZMAICENIE posiłków.

2. UMIARKOWANIE - jedzenie wg potrzeb naszego organizmu.

3. UREGULOWANIE posiłków (zasada 5x4x4 czyli produkty z 5 grup, 4 posiłki dziennie, co 4 godziny).

4. UMIEJĘTNOŚĆ w zakresie przygotowania posiłku.

5. UPRAWIANIE sportu,aktywność fizyczna.

6. UNIKANIE nadmiaru tłuszczów,soli i cukru.

+1. UŚMIECH - z uśmiechem łatwiej żyć,bądź optymistą.

ZAPAMIĘTAJ: Aktywność fizyczna, w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka oraz kluczowym warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia, we wszystkich okresach życia.

W związku z tym, nie zapominajcie o aktywności ruchowej - wskazane są spacery,przebieżki,ćwiczenia ogólnorozwojowe i oddechowe na świeżym powietrzu. Unikajcie kontaktów z innymi osobami. Jeśli ćwiczycie w domu,pamiętajcie o przewietrzeniu pomieszczenia. Życzę zdrówka.