Witam Drodzy Uczniowie.

Wcześniejszy zakres materiału  do samodzielnego opracowania został Wam przekazany poprzez wiadomości w e-dzienniku. Od dnia jutrzejszego będę zamieszczała informacje na stronie szkoły. Pozdrawiam Was. Nauczyciel języka polskiego.

19.03.2020r.

Witam Drodzy Uczniowie.

Temat na dziś: Zdania podrzędne dopełnieniowe i okolicznikowe.

Ćwiczenia, str. 16 - przeczytajcie ramkę. Wykonajcie zadania na stronie 17, 18, 19, 20 ( zad.15 dla chętnych ), 21 i 22 (tylko zad.19).

20.03.2020r.

Witam Drodzy Uczniowie.

Wczoraj mieliście dożo zadań do wykonania. Jeżeli ktoś nie umiał sobie z nimi poradzić, przypominam, że macie w zeszycie notatkę o rodzajach okoliczników. Musicie znać podział okoliczników, aby wykonać zadania od str. 19 do 22.

Dziś krótkie utrwalenie wiadomości o zdaniach złożonych współrzędnie. Przepiszcie zdania do zeszytu, narysujcie wykres i określcie rodzaj zdania:

1. Czytam książkę i słuczam muzyki. 2. Zjem lody albo wypiję koktail. 3. Zrobiło się zimno, więc wróciliśmy do domu. 4. Drzewa szumią, ptaki śpiewają. 5. Nie zaprzyjaźnili się, ale pomagali sobie w trudnych sytuacjach. 6. Rozpalimy ognisko lub pójdziemy łowić ryby. 7. Jesteś harcerzem, zatem bez trudu rozbijesz namiot. 8. Magda płakała ze wzruszenia podczas projekcji filmu, natomiast Kasia wyszła z kina nieco znużona.

Oprócz tego podajcie (zapiszcie w zeszycie) po dwa własne przykłady na każdy rodzaj zdania współrzędnego ( dwa łączne, dwa rozłączne, dwa przeciwstawne, dwa wynikowe) i oczywiście wykresy.

23.03.2020r.

Witam Drodzy Uczniowie.

Dzisiejszy temat: Wypowiedzenia złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania.

• Przeczytajcie uważnie ramkę w ćwiczeniach na str. 23
          • Wykonajcie zadania na stronie 23, 24, 25, 26

Ćwiczenia nie są łatwe, pomogę Wam.

• ćw. 1/str. 23 - przekształcić imiesłowy przysłówkowe z określeniami w zdania podrzędne okolicznikowe- pierwszy przykład: Wracając z wakacji, zabierz ze sobą wszystkie wschody i zachody słońca - przekształcamy: Gdy będziesz wracał z wakacji, zabierz ze sobą wszystkie wschody i zachody słońca ( okolicznikowe czasu )
          • ćw. 2/str. 24 - poradzicie sobie, zwróćcie uwagę, że imiesłowowy równoważnik zdania zaznacza się w wykresie linią falistą
          • ćw. 3 i 4/str.24 - poradzicie sobie, 3 - pierwszy przykład: Wysłuchawszy wiadomości, wyłączyła radio.
          • ćwiczenia na stronie 25 i 26 także nie powinny Wam sprawić problemu

24.03.2020r.

Witan Drodzy Uczniowie.

Disiaj nie umieszczam nowych zagadnień. Krótka przerwa. Ważne, aby każdy z Was uzupełnił wcześniejsze zadania.

Nowe polecenia jutro. Pozdrawiam Was smiley