Witam Drodzy Uczniowie.

Wcześniejszy zakres materiału  do samodzielnego opracowania został Wam przekazany poprzez wiadomości w e-dzienniku. Od dnia jutrzejszego będę zamieszczała informacje na stronie szkoły. Pozdrawiam Was. Nauczyciel języka polskiego.

19.03.2020r.

Witam Drodzy Uczniowie.

Temat na dziś: Zdania złożone podrzędnie. Ćwiczenia, str. 21, 22, 23, 24. Przesyłam zdjęcia do Waszej koleżanki, która przekaże je dalej.

Pozdrawiam Was.

20.03.2020r.

Witam Drodzy Uczniowie.

Wczoraj mieliście dużo zadań do wykonania. Dziś tylko wyjaśnienie do ćwiczeń, które mogły sprawić Wam trudność.

Zadanie 11/str. 22 - przysłowia: 1. Kto pyta, nie błądzi. 2. Kto się czubi, ten się lubi. 3. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.     4. Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada.

Zadanie 15/str. 24 - przekształć zdania pojedyncze na złożone (dwa zdania mogły sprawić problem):

1. Pogromca Sfinksa miał zostać królem Teb. Dwa warianty: Ten, który pogromił Sfinksa, miał zostać królem Teb. ( wtedy podrzędne przydawkowe) albo: Ten, kto pogromił Sfinksa, miał zostać królem Teb. ( wtedy podrzędne podmiotowe).

2. Rozpacz Orfeusza po śmierci Eurydyki wzruszyła Hadesa. Może być: Hades wzruszył się, ponieważ Orfeusz rozpaczał po śmierci Eurydyki. (podrzędne okolicznikowe przyczyny).

W poniedziałek następne zadania. Pozdrawiam Was.

23.03.2020r.

Witam Drodzy Uczniowie.

Dzisiejszy temat: Utrwalenie wiadomości o zdaniu złożonym współrzędnie i podrzędnie.

W ćwiczeniach macie wszystkie rodzaje zdań złożonych podrzędnie oprócz orzecznikowego. Zapiszcie w zeszytach:

Zdanie podrzędne orzecznikowe - odpowiada na pytania: kim jest?, czym jest?, jaki, jaka, jakie jest? , np. Jesteś dla mnie tym, (czym jesteś?), czym jest promień słońca w pochmurny dzień. Hałas był taki, (jaki był?) że musiałem zatkać uszy. Marek jest taki, (jaki jest?) że wszyscy go podziwiają.  Mróz był taki, (jaki był?) że zamarzła woda w jeziorze.

Przepiszcie zdania do zeszytu, narysujcie wykres i nazwijcie rodzaj zdania:

• Pogoda była taka, że musieliśmy zostać w schronisku.
          • Znam kraje, gdzie zawsze jest ciepło.
          • Wieczorem będę czytać książkę, więc nie położę się wcześnie spać.
          • Wróciłem, gdy było już ciemno.
          • Może się zdarzyć, że zdam celująco egzamin.
          • Opowiadaliśmy o tym, co nam się przydarzyło w podróży.
          • Kto bywa na koniu, bywa i pod koniem.
          • Zły to ptak, co własne gniazdo kala.
          • Wydawało się, że pociag już odjechał.
          • Ptaki odpoczywają i lecą dalej.
          • Efekt był taki, że wszyscy byli zaskoczeni.
          • Wykonał go rzeźbiarz, którt był bardzo znany.
          • Kto pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada.
          • Moja koleżanka jest taka, że wszyscy ją lubią.
          • Zrobię to tak, jak sobie życzysz.
          • Książkę, którą mi pożyczyłeś, przeczytałem już dawno.
          • Chłopiec, co te wieści usłyszał, zniknął nagle z domu.
          • Jego dom rodzinny, z którym wiązało się tyle wspomnień, legł w gruzach.
          • Odebraliśmy nagrody z rąk dyrektora, lecz jeden z kolegów był nieobecny.
          • Albo zrobię zakupy, albo wyjdę z psem.
          • Mam lęk przestrzeni, zatem nie zamierzam latać samolotami.
          • Basi podaruję książkę, a Jacek dostanie płytę.

Pozdrawiam Was.

24.03.2020r.

Witam Drodzy Uczniowie.

Dzisiaj nie umieszczam nowych zagadnień . Krótka przerwa.  Ważne, aby każdy z Was uzupełnił wcześniejsze zadania.

Nowe polecenia jutro. Pozdrawiam. smiley