• Klasa 5b

Sprawdź, czy powtórzyłeś wszystko przed sprawdzianem z części mowy:

- przysłówek: wiadomości ogólne o przysłówku, rozpoznawanie przysłówków pochodzących od przymiotnika i tych, które od nich nie pochodzą, stopniowanie przysłówków i nazwa rodzajów tego stopniowania, zasady pisowni przysłówka z przeczeniem "nie";

zaimek:- wiadomości ogólne o zaimku, umiejętność rozpoznawania oraz wskazywania części mowy, którą zastępuje (przymiotnik, rzeczownik, liczebnik, przysłówek), zasady odmiany zaimków (rozpoznanie formy gramatycznej) , zasady stosowania dłuższych form zaimków (np. kiedy "ci" a kiedy "tobie");

przyimek: wiadomości ogólne o przyimku, rozpoznawanie przyimków w wypowiedziach, rozpoznawanie wyrażeń przyimkowych  i umiejętność określenia przypadka rzeczownika w wyrażeniu przyimkowym.

Czytamy lekturę pt. Przygody Tomka Sawyera, jeśli nie mamy książki , pełny tekst dostępny na stronie biblioteki internetowej : wolnelektury.pl lub lektury.gov.pl.

1. Do tematu: Akcja i wątek w micie. (Literatura)

- dokończ rozpoczęty w czasie lekcji łańcuch przyczynowo - skutkowy dotyczący tułaczki Odyseusza w oparciu o tekst mitu - podręcznik str.148-156;

- napisz list  Odyseusza- zad. domowe z ostatniej lekcji - polecenie w podręczniku str.158, zad.3;

- rozwiąż test  czytania ze zrozumieniem "Greckie wyrocznie"- zeszyt ćwiczeń str.59-61;

Dzień dobry!

Tym razem przeniesiemy się do gramatyki. Ostatnio poznaliśmy kolejną część mowy – zaimek. Jak już wiecie, zastępuje on inne części mowy? Jakie?   Zaimek może zastępować:  ? , ? , ?, ? .

Temat: Odmieniamy zaimki. (Gramatyka)

Otwórzcie podręcznik na str. 179, już pewnie rozpoznajecie wiadomość e-mailJ .To znowu Wiktor.

W tekście wiadomości od niego mamy podkreślone wyrazy, jak się domyślacie, są to zaimki.

Wykonajcie teraz zadanie 1 a i b, zapiszcie w zeszycie- przykład pierwszego zapisu:

(wyraz z ramki)komu?nam (wyraz z tekstu) – zastępuje rzeczownik (nam, czyli podróżującym)

…………………….- tyle – zastępuje liczebnik

Myślę , że sobie poradzicie z dalszymi przykładami. Zadanie zapiszcie w zeszycie.

To zadanie pokazuje, że zaimek zastępuje inne części mowy, ale i odmienia się jak one, o czym mówiliśmy już na lekcji wprowadzającej. Teraz przeczytajcie wiadomość z pierwszej niebieskiej ramki- podręcznik strona 180. Aby to udowodnić zapiszcie w zeszytach logicznie powiązane zdania ze związkiem „moja podróż”:

Moja podróż dobiega końca. (M.)

Nigdy nie zapomnę mojej podróży. …..

Myślę, że gwiazdy sprzyjały mojej podróży. …..

Będę z rozrzewnieniem wspominać moją podróż.   …..

Z moją podróżą wiąże się wiele zabawnych sytuacji.  …..

Zrobię wystawę o mojej podróży.  …..

O, moja podróży! Szkoda, że nie trwasz dłużej! …….

Oczywiście podkreślony zaimek zastępuje przymiotnik, więc odmienia się przez przypadki. Dopiszcie proszę przy każdym zdaniu, w nawiasie, w jakim przypadku pojawił się zaimek.

Teraz Wy zbudujcie zdania ze związkiem „kilka walizek”, tak by w każdym zaimek kilka pojawił się we wszystkich przypadkach.

…………………………………………………….

Teraz pytanie: Który zaimek nie odmienia się? Oczywiście odpowiedź jest w przeczytanej przez Was „niebieskiej ramce” na str.180.

Kolejne zadanie do zapisu w zeszycie to zad. 3 str.180 podręcznik. Przygotuj tabelę. I wykonaj zadanie zgodnie z podanym przeze mnie wzorem:

Znaleziony zaimek- „je”(wpisuję do pierwszej części tabeli)- zastępowana część mowy to rzeczownik (wpisuję do drugiej części tabeli)- ponieważ przy rzeczowniku mogę określić przy formie gramatycznej przypadek, liczbę i rodzaj, więc to określam przy zaimku- B., l.m., r.ż (wpisujemy w ostatnią część tabeli).

Zadanie domowe.

1. Odmień przez przypadki zaimki: ja, ty, on.
          2. Zeszyt ćwiczeń str.101, czyli zad.1 i 2.

23.03.2020r.

Drodzy Uczniowie,

mam nadzieję, że poradziliście sobie z wykonaniem podanych zadań, dzisiaj jeszcze nawiążemy do zadania domowego.

Do tematu: Odmieniamy zaimki.(Gramatyka)

Kiedy przyjrzycie się odmianie zaimków „ja”,”ty”,”on”, na pewno zauważycie, że w niektórych przypadkach pojawia się więcej niż jedna forma, dlaczego?

Zwróćmy uwagę, np.

M. ja                                          M. ty                             M. on

D. mnie                                     D. ciebie, cię                D. jego, niego, go

C. mnie, mi                               C. tobie, ci                    C. jemu, niemu, mu

W niektórych przypadkach zaimki mają tzw. dłuższe i krótsze formy, kiedy należy używać tych dłuższych?

Zapoznajcie się z wiadomością z drugiej niebieskiej ramki na stronie 180 w podręczniku oraz z zeszytu ćwiczeń str.102 (ramka z lupą). Poniżej podam kilka zdań, przepiszcie je do zeszytu i dopiszcie zasadę, według której użyto dłuższej formy (korzystaj z informacji w niebieskiej ramce oraz tej z zeszytu ćwiczeń).

a .)   Na matematyce siedzę obok niego.  -  ??????????????????

b.)   Mnie nigdy nie pozwalacie wychodzić wieczorem. - ????????????????

c.)   Nie tobie a jemu należą się podziękowania. - ???????????????????

d.)   Pokażę to tylko tobie.- ??????????????????????

e.)   Komu mam to podać? Mnie. - ????????????????????

Kiedy nie występuje żadna z powyższych sytuacji zapisujemy krótszą formę, np. kiedy przekształcę zdanie  z podpunktu b.): Nigdy mi nie pozwalacie wychodzić wieczorem. Pojawia się krótka forma zaimka.

Przejdźmy do ćwiczeń. Proszę o ich wykonanie do środy, tj.25.03.

1.     W zeszycie wykonajcie zad. 4 z podręcznika (str.180), przepiszcie zdania do zeszytu, wpisane zaimki podkreślcie.

2.     Uzupełnijcie zadania w zeszycie ćwiczeń str. 102-103, czyli zad.3,4,5

Miłej pracy. Do zobaczenia w środę J.