• 17.03.2020

          Temat: Zakładamy pocztę elektroniczną

          1. Wprowadzenie

          Drodzy uczniowie klasy IV. Poczta elektroniczna to nowoczesna i szybka forma przesyłania wiadomości na odległość. Pomoże Wam ona w kontaktach z nauczycielami i kolegami. Aby lepiej zrozumieć czym jest e-mail zapoznajcie się z poniższym opowiadaniem.

          W tym roku podczas wakacji byłem na koloniach plastycznych. Poznałem tam nowego kolegę, Bartka, którego bardzo polubiłem. Cały czas trzymaliśmy się razem. Niestety on był ze Szczecina, a ja pochodzę z Krakowa – nasze domy dzieli wiele setek kilometrów! Było mi bardzo smutno, kiedy obóz się kończył. Bartek jednak powiedział mi, że możemy łatwo utrzymywać kontakt przez Internet.

          – Ale w jaki sposób? – zapytałem kolegę.

          – Sposobów jest wiele! – odpowiedział. – Możemy wysyłać sobie listy mailowe, rozmawiać na czacie, a także przez Skype'a. Wtedy nawet będziemy się widzieć!

          – Ja nie mam jeszcze nawet swojej poczty e-mail…

          – To nie szkodzi! Bardzo łatwo ją założyć i można to zrobić za darmo.

          Bartek zapisał mi swój adres poczty e-mail na kartce. Przez całą drogę powrotną bardzo pilnowałem, żeby jej nie zgubić. Gdy tylko wszedłem do domu, zaraz złapałem moją starszą siostrę, Anię, i poprosiłem o wskazówki.

          – Nie ma problemu! – powiedziała z uśmiechem. – Najważniejsze, żebyś założył pocztę w jakimś dużym, uznanym serwisie. Wtedy twoja skrzynka będzie miała opcje, które zapewnią bezpieczeństwo i łatwość używania poczty.

          – A dlaczego to takie ważne?

          – Niestety do twojej skrzynki mogą wpadać też maile, których wcale nie chciałeś dostać. Na przykład różne reklamy, informacje i zachęty rozsyłane do przypadkowych osób. Takie listy nazywamy spamem. Dobre skrzynki mają opcje, które chronią cię przed jego zalewem. Lepiej uważać, kiedy otwierasz list od nieznanego adresata. W takim podejrzanym liście może być przesłany groźny wirus!

          – Ojej… A jak kliknę „otwórz” przez przypadek, co wtedy?

          – Nie otwieraj tylko ani nie ściągaj na dysk żadnych załączników do takiej wiadomości. W nich może się czaić jakiś ukryty wirus. Jeśli otworzy ci się automatycznie jakieś okienko z pytaniem o zgodę, jak najszybciej z niego wyjdź i na nic się nie gódź. Taką niepokojącą sytuację lepiej zgłoś mnie albo rodzicom. Podejrzane wiadomości lepiej od razu kasuj.

          – A co to takiego załącznik?

          – To plik, który przesyłasz wraz z listem. Do maili możesz dodawać dowolne pliki, pod warunkiem że nie są zbyt duże. Mogą to być np. zdjęcia.

          – O, to świetna sprawa! Będę mógł pokazać Bartkowi nasze miasto!

          Ania usiadła ze mną do komputera i weszła na stronę zaufanego serwisu. Po kliknięciu „nowe konto” pojawiła się prośba, żeby określić, jaki chciałbym mieć adres. Ustaliłem też hasło do mojej skrzynki. Ania powiedziała mi, że lepiej, żeby to nie było coś oczywistego. Dobrze, żeby hasło było długie i posiadało zarówno cyfry, jak i litery.

          – Nie podawaj nikomu swoich haseł i loginów – powiedziała mi siostra – powinieneś je zapamiętać.

          Serwis przeprowadził nas łatwo przez cały proces zakładania mojej nowej skrzynki. Już wkrótce mogłem napisać Bartkowi maila o tym, że szczęśliwie wróciłem do domu. Załączyłem do niego parę zdjęć, żeby pokazać mu moją kolekcję modeli samolotów. Bardzo się cieszę, że dzięki poczcie e-mail pozostaniemy w kontakcie!

          Po przeczytaniu opowiadania odpowiedz na pytania:

          1. Czym jest e-mail?
          2. Określ do czego służy poczta elektroniczna?
          3. Co trzeba zrobić aby korzystanie poczty elektronicznej było bezpieczne?
          4. Przypomnij sobie kiedy hasło jest bezpieczne. Do tego celu możesz wykorzystać film: https://youtu.be/aaKYB6eNjtM
          5. Co to takiego adres e-mail?
          6. Co nazywamy załącznikiem

           

          1. Zakładamy pocztę elektroniczną

          Zakładanie konta Gmail

          Aby zarejestrować się w Gmailu, utwórz konto Google. Otwórz stronę tworzenia konta Google.

          1. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, aby skonfigurować swoje konto. Poproś o pomoc osobę dorosłą. Podejmiecie wspólnie decyzję, jakie dane będziecie podawać. W przypadku nr telefonu proponuję podać prawdziwy numer. Przyda się to w przypadku np. odzyskiwania hasła.
          2. Wpisz imię i nazwisko
          3. Jako nazwę użytkownika wpisz: Pierwsze litery nazwiska i imienia po kropce wpisz kl IVa i po następnej kropce sposielsko. Gdybym ja zakładał konto, nazwa użytkownika by tak wyglądała: dj.IVa.sposielsko.
          4. Wpisz i powtórz w okienku hasło. Pamiętaj hasło powinno mieć przynajmniej 8 znaków w tym małe i wielkie litery, znaki specjalne np.:!@$& i cyfry. Nie używaj polskich znaków np. ć,ź,ż itd.
          5. Zapisz sobie nazwę użytkownika i hasło.
          6. Wybierz „Dalej”
          7. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi przez Google.
          8. Po utworzeniu konta zaloguj się za pomocą utworzonego adresu e-mail i hasła. W moim przypadku adres będzie miał taką postać: dj.IVa.sposielsko@gmail.com. A hasło: tego to już nie powiem J

           

          1. Korzystanie z poczty gmail

           

          Ten film podpowie Wam jak korzystać z poczty elektronicznej: https://www.youtube.com/watch?v=mQ7_jh5F7NQ

           

          Po obejrzeniu filmu wyślij wiadomość na adres: d_jachowski@sposielsko.edu.pl (użytkownik: d_jachowski) o treści: „Mam już konto e-mail. Mój adres to: tu podaj swój adres

           

          Słowniczek

          poczta elektroniczna (e-mail)

          specjalna usługa w internecie, która umożliwia przesyłanie elektronicznych listów.

          adres e-mail

          ciąg znaków, które służą do wskazania, gdzie należy dostarczyć daną wiadomość e-mailową. Składają się z wpisanego przy zakładaniu skrzynki tekstu, znaczka ”@” oraz adresu serwisu internetowego, na którym jest dana skrzynka, np. przykladowy@adres.pl.

          spam

          wysyłane automatycznie listy, których wcale nie chcemy dostać. Zwykle zawierają reklamy lub mają cię nakłonić do jakiś działań.

          wirus

          nieporządany program, który szkodzi twojemu komputerowi lub działa na twoją niekorzyść. Może być wykorzystywany do przestępstw, np. żeby wyłudzać pieniądze.

          załącznik

          plik, który przesyłasz wraz z listem. Zwykle można go znaleźć zaraz pod treścią otrzymanego listu. Może być nim np. obrazek, zdjęcie albo osobno zapisany tekst.