• GRY MANIPULACYJNE UTRWALAJACE MNOŻENIE I DZIELENIE

Jak pomóc dziecku opanować "tabliczkę mnożenia?"

FISZKI

Wykonaj FISZKI na grubym kartonie. Jeśli chcesz, aby były jeszcze mocniejsze, możesz je za laminować.

Każda karta jest dwustronna: z jednej stronie znajduje się działanie np. 7x 7= ?, a na odwrocie - prawidłowa odpowiedź czyli 7x7=49.

Sposoby pracy z fiszkami:

1. Zabawa pt. „Sprawdzam siebie”

Dziecko czyta działanie i podaj wynik, a następnie sprawdza czy jego odpowiedź jest zgodna z zapisanym działaniem. Jeżeli jego odpowiedź jest błędna daną karteczkę tzw. fiszkę odkłada za przekładkę POĆWICZ, aby do niej wrócić po pewnym czasie.

1. Gra planszowa ułożona z fiszek

Do kolejnej zabawy wybrane fiszki, czyli karteczki układamy jak do gry planszowej możemy oprócz karteczki start dołożyć kartki szansa lub strata kolejki i wspólnie ustalić zasady gry np. szansa to dodatkowy rzut kostką. Z innej gry bierzemy kostkę i pionki, które poruszają się po ułożonych fiszkach, a za prawidłowe odpowiedzi zawodnicy otrzymują punkty, które zapisują.

DOMINO

Domino to kolejna propozycja, Możemy je wykorzystać jako okazję do dobrej zabawy i doskonalenia tabliczki mnożenia jednocześnie. Zaprosić do gry koleżankę lub kolegę lub całą rodzinę podczas domowych rozgrywek.

domino_tabliczka_mnozenia.pdf

PLANSZA I KUBKI

Na dużym arkuszu papieru odrysowujemy przy pomocy kubków okręgi i wpisujemy w nie działania na mnożenie lub dzielenie. Kubki odwracamy i na ich spodzie wpisujemy wynik. Jeżeli dziecko samo rozkłada kubki z wynikami na odpowiednich okręgach to mierzymy mu czas, aby wykazać, że trening wpływa na szybkość wykonania działań. Drugi wariant to dzielimy kubki między uczestników i wg. ustalonych zasad rozkładamy kubki.

Patyczki od lodów

KABOOM CZYLIBUM I STRATA surprise I ZABAWA OD NOWA

Patyczki laryngologiczne to istny hit ostatniego czasu. Zwykłe, drewniane szpatułki kryją w sobie niewyczerpane pokłady inspiracji.

Uczestnik wyciąga z kubeczka patyczek i liczy działanie (mnożenie). Jeżeli prawidłowo podał wynik zachowa patyczek. Jeśli nie, odkłada go z powrotem do kubka. A jeśli wylosował napis “Kaboom!” (można napisać BUM) zamiast obliczenia działania, oddaje wszystkie zebrane patyczki i traci punkty. I zaczyna zbieranie patyczków- punktów od początku. Zabawa trwa, a dziecko nie tylko uczy się np. mnożenia, ale również przegrywać. Musi się przekonać, że trening czyni mistrza, a przegrywanie z uśmiechem i wolą kontynuowania zabawy jest najważniejsze.

BRANSOLETKA Z MNOŻENIEM

PIEKŁO I NIEBO ORIGAMI

Wyniki widoczne są po odchyleniu poszczególnych skrzydełek zabawki.

Dziecko  trzymające zabawkę rusza nią dość szybko.
          Drugie dziecko mówi: "Stop".
          i zatrzymuje zabawkę otwartą. Widać 4 działania.
          Wybiera jedno działanie i mówi wynik tego działania i otwierając skrzydełko zabawki sprawdza, czy podany wynik jest poprawny.

Klamerki

w różnych grach Na grubym kartonie rysujemy okręgi obrysowując np. talerze. Proszę zostawić pusty brzeg (popatrz na zdjęcie), aby po przypięciu klamerki nie zasłaniać działania. To ułatwi nam sprawdzenie. Klamerka nie ma zasłaniać działania laugh.

Zamiast koła można wykorzystać kwadraty, które dzieci zrobiły do gier utrwalających mnożenie w zakresie 50.

Zakrętki  od butelek

Na grubym kartonie przyklejamy wycięte z pudełek od mleka czy soku gwinty do nakrętek, a obok działanie na mnożenie. Proszę nie robić po kolei mnożenia tak jak na zdjęciu lecz skupić się na przykładach trudnych warto naklejać kartkę z wszystkimi działaniami np. dla zakrętki z wynikiem 36 napisać 2 działania 6x6 oraz 4x9.

PUZZLE

GRY NA PLANSZY

GRA W KARTY tzw. PIOTRUŚ

Każdy dorosły, gdy był dzieckiem grał w karty w tzw. Piotrusia, czyli dobieranie kart parami. Takiego Piotrusia utrwalającego mnożenie możemy wykonać ze starych kart naklejąjac na karty- kartki z działaniami, a na karcie do pary wynik. Na zdjeciu są popularne karty Grabowskiego, które mają jeszcze zilustrowane działanie . Jednak takie karty można zrobić wspólnie z rodzicem i jeszcze razem potem świetnie się bawić.

GRA złap dobry wynik

Rysujemy na plaszy wyniki mnożenia liczb jednocyfrowych np od 20 do 81 i rzucamy dwiema kostkami. Na ściance kostki z 1 kropką naklejamy 9, a ściance z 2 kropkami naklejamy przezroczystą taśmą karteczkę z 8 oraz na jednej ściance z 3 naklejamy 7.  Po wyrzuceniu 2 kostek osoba, która pierwsza dotkie prawidłowego wyniku otrzymuje punkt.

INNE POMYSŁY NA DOSKONALENIE MNOŻENIA