• Uroczystość nadania szkole imienia Polskich Olimpijczyków

     •  

      18 czerwca 2019r. Rada Gminy Osielsko podjęła Uchwałę w sprawie nadania imienia Polskich Olimpijczyków Szkole Podstawowej w Osielsku. W związku z powyższym w poniedziałek (28 października 2019r.) odbyła się związana z tym faktem oficjalna uroczystość. W wydarzeniu wzięli udział wybitni goście - znani bydgoscy olimpijczycy, przedstawiciele bydgoskiego kuratorium oświaty, władz gminnych a także dyrekcja i reprezentanci klas.

      Uroczystość nadania Szkole imienia zbiegła się z innym ważnym wydarzeniem, jakim jest 100. rocznica powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej z nową nazwą Szkoły, dokonały dwie zasłużone medalistki olimpijskie: p. Daniela Walkowiak - Lewicka oraz p. Magdalena Fularczyk - Kozłowska. Nazwa Polscy Olimpijczycy odnosi się do zasłużonych dla naszego kraju, wybitnych sportowców (w tym również osób niepełnosprawnych).

      Wybór imienia Polskich Olimpijczyków uzasadnia - wszechstronną pracę dydaktyczno-wychowawczą, zmierzającą do tego, aby każdy uczeń mógł odnaleźć siebie wśród talentów i wartości reprezentowanych przez Polaków  - Olimpijczyków. To oni  przełamują schematy i uczą, że mimo ograniczeń można odnosić sukcesy, które są wynikiem codziennej i systematycznej pracy.

      Ponadto warto zauważyć, że nazwa ta ma charakter uniwersalny i otwarty. Przybliża wybitne polskie postaci, które są wzorem do naśladowania. W każdej chwili grono osób funkcjonujących pod ogólną nazwą Polskich Olimpijczyków może powiększyć się, co da asumpt do kolejnych działań wychowawczych

      Nawiązuje również do propagowanych w naszej Szkole idei: zdrowego stylu życia i umiejętności zdrowej rywalizacji, która dotyczyć może zdobywania laurów olimpijskich nie tylko na polu sportowym, ale także edukacyjnym.
      W związku z przygotowaniami do uroczystości nadania imienia, utworzone zostało  - wyłonione w drodze konkursu - logo Szkoły, które uroczyście odsłonili jego autorzy: Konstancja Soroko wraz z rodzicami Moniką i Rafałem Soroko.W gali udział wzięli również zaproszeni artyści: Grupa Akrobatyczna uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 z oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Teresy Ciepły w Bydgoszczy, Formacja WOLF KIDS, a także uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Sulkowska, Chór Szkolny i Zespół Dziecięcy „Wesołe Nutki”, przedstawiciele harcerzy i uczniowie recytujący wiersze: Marta Wilczarska i Szymon Zieliński.  Uroczystość prowadzili Zosia Filipczak i Hubert Bielicki. Dyrektor Szkoły - Dariusz Jachowski ustanowił dzień 12 października Dniem Patrona Szkoły.

      Komitet Organizacyjny

     • Zaproszenie na koncert laureatów

     • Bogdan Paprocki  ( 1919-2010) -  tenor wszech czasów, zwany „śpiewakiem narodowym”, artysta o ogromnym dorobku scenicznym i  niekwestionowany autorytet wokalny jest patronem I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego.

      Bydgoska Opera, w której historii i pamięci melomanów gościnne występy Bogdana Paprockiego zapisały się trwale, dziś przyczynia się do upamiętniania postaci i wyjątkowego dorobku artystycznego jednego z największych śpiewaków w dziejach polskiej  wokalistyki, współorganizując Konkurs i zapraszając w muzyczne szranki młodych wokalistów.

      Będzie to pierwszy konkurs wokalny w Północnej Polsce o tak wysokiej randze. Do Jury zaproszeni zostali wybitni polscy śpiewacy, artyści słynni i cenieni na arenie międzynarodowej: Ewa Podleś, Stefania Toczyska, Andrzej Dobber, Mariusz Kwiecień, Rafał Siwek. W III etapie Konkursu zasiądą również dyrektorzy artystyczni wszystkich teatrów operowych i muzycznych w Polsce. Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne, wyróżnienia, ponadto bardzo ważne dla młodych adeptów sztuki wokalnej nagrody w postaci udziału w przedstawieniach operowych.

      W finałowych etapach Uczestnikom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Nova, którą dyrygować będą Maciej Figas i Piotr Wajrak.  Repertuar proponowany Uczestnikom ( w każdej kategorii głosów) jest bardzo obszerny: obejmuje pozycje z bieżącego repertuaru Opery Nova, a także pozycje  światowej literatury operowej prezentowane kiedyś i do dziś przez Publiczność wspominane. Takiej Gali wokalnej dawno w Operze Nova nie było!

       

      Koncert Laureatów odbędzie się w niedzielę, 17 listopada o godz.18.

      Serdecznie zapraszam nie tylko uczniów, ale również rodziców i grono pedagogiczne - cena biletów 10 zł.

      Proszę o zgłoszenia do 4 listopada, najlepiej przez e-dziennik do p.Moniki Dryja

     • Uczennice naszej szkoły Mistrzyniami Świata w tańcu hip hop

     • Bardzo miło nam poinformować, że Maja Czarnecka, Zosia Liszewska, Hania Rydzewska i Marysia Siecińska, uczennice naszej szkoły, wraz z formacją taneczną WOLF KIDS reprezentowały Polskę i zdobyły tytuł Mistrza Świata w tańcu hip hop w kategorii formacje do lat 11 podczas IDO HIP HOP & Electric Boogie World Championships w Bremerhaven w Niemczech, które odbyły się w dniach 15-18 października.  Tancerze w trakcie 3 rund pokonali 20 zespołów z różnych krajów.  

      Na co dzień dziewczyny trenują w szkole tańca Up2Excellence w Bydgoszczy pod okiem Pauliny Wyżlic i Jolanty Kaźmierczak.  Ten rok okazał się szczególny dla całej formacji, gdyż po zdobyciu kolejno tytułu Mistrza Polski i Mistrza Europy,  grupa potwierdziła wysoki poziom, sięgając po najwyższe trofeum jakim jest Mistrzostwo Świata. 

      Formację WOLF KIDS będziemy mogli podziwiać podczas uroczystości nadania imienia naszej szkole już 28 października 2019r. 

      Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uzdolnionych uczennic i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

     • Gratulacje dla Zuzi Sulkowskiej (kl. 2), Wicemistrzyni Świata World Artistic Dance Federation!!!

     • Po raz pierwszy w historii, w Płocku, odbyły się Mistrzostwa Świata w tańcu artystycznym. Władze World Artistic Dance Federation zgłosiły się do Płocka, by zaproponować mu przyjęcie tancerzy z całego świata.   

      Przez trzy dni Płock był stolicą międzynarodowego tańca - w Orlen Arenie wystąpiło ponad 3,2 tysiąca zawodników, biorąc udział w 6 tysiącach pokazów, którzy zaprezentowali się w kategoriach: jazz, modern, hip hop, dance, disco, artistic dance show i masters.

      Uczennica naszej szkoły, klasy 2, Zuzia Sulkowska ma 8 lat i jest tancerką Stylers Dance Studio w Bydgoszczy.

      Została Vice Mistrzynią Świata WADF w Płocku.

      Zuziu, jesteśmy z Ciebie dumni!

       

      Bardzo miło jest mi poinformować, że talent Zuzi będzie można podziwiać w poniedziałek, 28 października, ponieważ uświetni ona swym występem uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej w Osielsku. 

                                                            wychowawca Iwona Staniszewska

     • Spotkanie "zerówki" z ratownikiem medycznym

     • W środę przedszkolaki z "zerówki" gościły ratownika medycznego, Pana Krzysztofa. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca w pogotowiu ratunkowym, w co wyposażona jest torba ratownika i karetka. Mogły również ćwiczyć resuscytację oddechowo- krążeniową. Spotkanie było bardzo owocne. 

      Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi za poświęcony czas.  

      Aleksandra Lorenz i Katarzyna Rosołowska 

     • Projekt „Super szkoły w gminie Osielsko”

     • Projekt „Super szkoły w gminie Osielsko” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej 10. Innowacyjna edukacja Działania 10.1. Kształcenie ogólne i zawodowe w ramach ZIT Poddziałania 10.1.2 Kształcenie ogólne w ramach ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

      1. Projekt realizowany jest na podstawie Umowy o dofinansowanie nr UM_WR.433.158.2019.
      2. Projekt realizowany jest w okresie od 09.2019 r. do 30.06.2020 r.

      Projekt ma na celu:

      1. podniesienie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych 120 uczniów/-ennic poprzez zorganizowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych,
      2. podniesienie kompetencji lub kwalifikacji 12 nauczycieli/-ek w zakresie korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej,
      3. doposażenie w pomoce dydaktyczne i narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej 4 szkół.

      Projekt skierowany jest do następujących Szkół, uczęszczających do nich uczniów/-ennic oraz zatrudnionych w nich nauczycieli/-ek:

      1. Szkoły Podstawowej im. Agaty Mróz w Niemczu,
      2. Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Maksymilianowie,
      3. Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Osielsku,
      4. Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Żołędowie.
     • Zajęcia pozalekcyjne

     • W zakładce Uczniowie i rodzice przedstawiamy ofertę zajęć pozalekcyjnych w tym roku szkolnym dla uczniów naszej szkoły.

     • Prezentacja olimpijczyka dla klas 7 i 8

     • Szablon (zapisany jako dokument w programie Word - .docx) stworzyliśmy, żeby prezentacje olimpijczyków były jednolite. Okazuje się, że różnice oprogramowania powodują, że szablon się „rozjeżdża”. Zmienia się położenie elementów, zmienia się krój czcionki, znikają efekty „artystyczne”.

      Jeśli to możliwe, stwórz najbardziej podobny do oryginału. Jako wzór dołączyliśmy na stronie, do pobrania, plik w formacie PDF -.pdf (ten nie zmienia wyglądu, ale można go edytować tylko mając odpowiedni program).

      Dobrze byłoby, gdyby:

      • w prezentacji wielkość zdjęcia była podobna do oryginału
      • zdjęcie było w wersji czarno-białej
      • kolorowy tylko element kół olimpijskich
      • rozmieszczenie elementów (zdjęcie, koła i tekst) podobne do wersji w „pdf-ie”

      Jeśli macie kłopot z edytowaniem i wydrukowaniem, można wykorzystać zajęcia informatyki i pomoc naszych Panów informatyków! 😉

      Powodzenia!


      Prezentacja_olimpijczyka.docx​​​​​​​

      Prezentacja_olimpijczyka.pdf

    • Wszyscy jesteśmy uDOSTĘPniaczami!
     • Wszyscy jesteśmy uDOSTĘPniaczami!

     • Miło nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu „uDOSTĘPniacze” organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji
      i Rozwoju. Znaleźliśmy się w gronie 100 szkół podstawowych w całej Polsce, które miały szansę realizować projekt dotyczący podniesienia świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji oraz istniejących barier w otaczającej przestrzeni.

      W ramach konkursu nasi uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach o dostępności, które były prowadzone przez nauczycieli zgłoszonych do projektu. Materiały dydaktyczne, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pomogły zrealizować zajęcia w ciekawy i niebanalny sposób.

      Uczniowie, którzy wzięli udział w zajęciach dowiedzieli się m.in.:

      • Czym jest dostępność?
      • Jakich grup społecznych dotyczy tematyka „dostępności”?
      • Jakie są przykłady barier i możliwości ich usunięcia.
      • Czym jest program Dostępność Plus i jak Fundusze Europejskie wspierają osoby
       z niepełnosprawnościami.

      Kolejnym etapem udziału w konkursie było przygotowanie i złożenie pracy konkursowej. Nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i zrozumieniem tematu. Mimo że znaleźli się poza podium, dzięki ich zaangażowaniu nasza szkoła otrzyma nagrodę w postaci 6 warsztatów z dostępności poprowadzonych przez profesjonalnych trenerów, zaś uczniowie, którzy przygotowali pracę - dyplomy i upominki.

      Osoby, które reprezentowały naszą szkołę, to zespół uczniów z klasy 5e:

      Anastazja Kołata, Julia Węglarz,  Nicole Gwit,  Nina Andryszak,  Krzysztof Nicpoń, Martyna Franz, Filip Piekarski, Filip Wirwicki, Szymon Zieliński, Dorian Nowakowski.

      Opiekun projektu: Monika Łopacka

     • 700 nowych pozycji książkowych w naszej bibliotece

     • Z ogromną radością informujemy, że w związku z udziałem w NARODOWYM PROGRAMIE ROZWOJU CZYTELNICTWA, nasza biblioteka wzbogaciła  się o blisko 700 nowych pozycji książkowych.  Wszystkie zakupione tytuły, to NOWOŚCI z kręgu literatury dla dzieci i młodzieży. Wielbicieli  nurtu fantasy, powieści przygodowych, historycznych i obyczajowych gorąco zapraszamy do szkolnej biblioteki.

      Nauczyciele bibliotekarze

     • Terminarz konkursów organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2019/2020

     • Etap szkolny:

      1.Konkurs przedmiotowy z biologii - 30.10.2019 r.

      2.Konkurs przedmiotowy z chemii - 28.10.2019 r.

      3. Konkurs przedmiotowy z fizyki - 25.10.2019 r.

      4. Konkurs przedmiotowy z geografii - 17.10.2019 r.

      5. Konkurs przedmiotowy z historii - 21.10.2019 r.

      6. Konkurs przedmiotowy z j. angielskiego - 16.10.2019 r.

      7. Konkurs przedmiotowy z j. niemieckiego - 18.10 2019 r.

      8. Konkurs przedmiotowy z j. polskiego - 24.10.2019 r.

      9. Konkurs przedmiotowy z matematyki - 22.10.2019 r.

      10. Konkurs przedmiotowy z informatyki - 29.10.2019 r.

     • Przebodźcowanie u dzieci to fakt……

     • Szanowni Rodzice!

      Szanowni Państwo!

       

      Chciałbym się z Państwem podzielić fragmentem artykułu, który przed chwilą przeczytałem.

      Proszę, zatrzymajcie się, przeczytajcie go do końca i rozważcie to, co przeczytaliście….

       

      Choć artykuł dotyczy młodszych dzieci, to poruszone w nim sprawy są jak najbardziej aktualne w szkole podstawowej. A może nawet jeszcze bardziej widoczne u starszych dzieci...

      Przebodźcowanie u dzieci to fakt……

      Ile czasu potrzebuje mózg Waszego dziecka, żeby „uspokoić się”, „powrócić do rzeczywistości” po kolejnej misji lub rozgrywce?

      A może, gdy siedzi z Wami przy stole, odrabia lekcje, „uczy się”, to cały czas planuje, jak przejdzie kolejny poziom, jak zdobędzie skarb, klucz, magiczny miecz...

       

      Brytyjczycy właśnie wprowadzili do ponad 300 szkół nowy przedmiot: „uważność”, na którym m.in. „przebodźcowane” dzieci uczą się koncentracji, słuchania, cierpliwości w rozwiązywaniu wszelkich szkolnych zadań i sposobów radzenia sobie z własną nadpobudliwością. Czy nas to też czeka, czy podążamy w tym kierunku?

                                                                   

                                                                    Tomasz Ziemiński

      pedagog szkolny

       

      „Przebodźcowanie u dzieci. Kiedy mały Jasio nie mówi, tylko klika”

      Dorota Krupińska, Kurier Lubelski

      https://plus.kurierlubelski.pl/przebodzcowanie-u-dzieci-kiedy-maly-jasio-nie-mowi-tylko-klika/ar/c15-13953433

       

      ” Coraz więcej 3-latków nie mówi. Nie potrafią trzymać kredki, układać klocków, nie rozumieją poleceń. Za to świetnie klikają. - Nowe technologie zaburzają ich rozwój - alarmują specjaliści.
      Justyna Wolak, pedagog i neurologopeda [...] pracuje z 3- i 4-latkami, które od pierwszych miesięcy życia spędzają wiele godzin dziennie w wirtualnym świecie.
      Posiłki spożywają, patrząc w smartfon, zasypiają przy tablecie, oglądają telewizję. Swoich małych pacjentów nazywa przebodźcowanymi maluchami.
      Dziecko, które niemal od urodzenia rośnie ze smartfonem i tabletem, nie zwraca uwagi na człowieka, unika kontaktu wzrokowego. Dla niego najważniejszy jest grający, migający i świecący przedmiot. Dzieci te nie rozwijają się prawidłowo.

      Mój Jasio nie mówi.

      Justyna Wolak dziennie odbiera wiele połączeń od zrozpaczonych rodziców z informacją, że ich trzy latek nie mówi. Prowadzi zajęcia z wieloma małymi pacjentami. Stymuluje ich mózg, ćwiczeniami zmusza obydwie półkule do pracy, uczy mowy.
      Stwierdza, że 15 lat temu wśród 18 małych pacjentów dwójka dzieci miała zaburzenia ogólnorozwojowe, teraz wśród 18 tylko pięcioro rozwija się poprawnie.
      Generacja dzieci urodzonych po 2000 r., w świecie wysokich technologii, jest słabsza niż ich rówieśnicy dorastający w latach 90. i we wcześniejszych dekadach.
      Dr Katarzyna Sienkiewicz logopeda, audiolog, przyznaje, że w ciągu ostatnich 10 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z opóźnionym rozwojem mowy.
      Statystyczny, prawidłowo rozwijający się trzylatek, mówi dużo i chętnie komunikuje się ze światem.
      Wypowiada słowa określające otoczenie, zna nazwy rzeczy, osób, rozumie polecenia. Jest w stanie zbudować zdania składające się z 2-3 wyrazów, wymawia samogłoski i spółgłoski takie jak p, b, t, d, n. Popełnia błędy, wymowa może być zniekształcona, ale jego język stale się rozwija.

      Inaczej jest w przypadku przebodźcowanych dzieci.
      - Obecnie obserwuje się zwiększenie liczby dzieci z opóźnionym rozwojem językowym, który może wynikać z nadmiernego korzystania z nowych technologii. Dzieci te nieprawidłowo wypowiadają poszczególne głoski, mają ograniczony zasób słownictwa. Nie potrafią zbudować prostego zdania - wyjaśnia Sienkiewicz.
      Dodatkowym problemem są zaburzenia przetwarzania słuchowego, które charakteryzują się tym, że dziecko nie rozumie poleceń, ma zaburzenia uwagi słuchowej oraz zaburzenia autokontroli słuchowej własnych wypowiedzi.
      Maluchy posługują się sobie znanym językiem, kodem zrozumiałym tylko dla rodziców albo nie mówią wcale.
      - Używają często samogłosek lub wspomagają się gestem, nic nie mówiąc. Do mojego gabinetu przychodzą 3-latki, które wypowiadają tylko dźwięki aaa, ooo, uuu. A gdy pokazuję im książki, próbują obrazek przesunąć palcem
      - dodaje Wolak.
      Dziecko z zaburzeniami mowy powinno być zbadane przez specjalistów, laryngologa, neurologa, psychologa, którzy zlecą szereg badań.
      - Jeżeli wykluczymy czynniki medyczne, psychologiczne, a ciąża matki nie była zagrożona, przyczyną zaburzeń może być zbyt duża ilość bodźców wzrokowych, dźwiękowych wywołanych przez elektroniczny sprzęt - mówi Wolak.

      Klikają, nie budują.

      Kłopoty z mową to tylko jeden z wielu symptomów negatywnego wpływu nowoczesnych technologii. Specjaliści mówią o całym spektrum zaburzeń. Dzieci przebodźcowane są zbyt ruchliwe, impulsywne, źle śpią i nie potrafią na niczym skupić uwagi.
      - Szybko się nudzą i niecierpliwią, mają poważne trudności z zapamiętywaniem i koncentracją uwagi, bo są przyzwyczajone do niezwykle intensywnych oraz ciągle zmieniających się bodźców
      - mówi dr Iwona Ulfik-Jaworska, psycholog z dwudziestoletnim doświadczeniem pracy z rodzinami oraz dziećmi.
      Współczesne dzieci nie mają sprawności manualnej, nie potrafią odpowiednio trzymać przyborów do pisania, budować z klocków i dlatego niechętnie się uczą.
      - Okazuje się, że zwykłe, tradycyjne zabawy, jak rysowanie, wycinanie czy lepienie z plasteliny, posługiwanie się dłonią są konieczne dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka oraz nabywania psychospołecznych kompetencji - podkreśla Ulfik- Jaworska.
      Zdaniem psychologów jeśli dziecko w pierwszych latach życia ma przewagę bodźców płynących z ekranów, to nie rozwija się społecznie.
      Ma problemy z mówieniem o swoich potrzebach i uczuciach oraz z odczytywaniem emocji u innych osób.
      - Maluch uczy się komunikacji niewerbalnej przede wszystkim przez obserwację mimiki twarzy oraz reakcji drugiego człowieka, czyli poprzez kontakty bezpośrednie, a nie z ekranu - podkreśla psycholog.
      Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne zaleca, by dzieci do 2. roku życia w ogóle nie korzystały z urządzeń ekranowych. W trzecim roku życia bajkę mogą oglądać do 30 minut dziennie.
      Tymczasem 90 proc. dzieci poniżej drugiego roku życia korzysta z mediów elektronicznych. Jedna trzecia trzylatków ma telewizor w pokoju. Ok. 40 proc. rodziców przyznaje się, że telewizor jest włączony co najmniej 6 godzin dziennie.
      - Wiele zmieniło się w wychowaniu dzieci. Obserwuję ich zachowanie w gabinecie - zauważa Aneta Górska-Kot, pediatra. - Dziecko płacze i rodzic daje telefon, dziecko się buntuje, dostaje telefon. Kiedyś malucha uspokajano zabawką, przytuleniem, teraz smartfonem i tabletem
      - zaznacza.
      Justyna Wolak wszystkim rodzicom ku przestrodze poleca książkę „Cyfrowa demencja”, o tym jak niszczymy mózg na własne życzenie.
      - Rodzice początkowo nie widzą problemu i często dla własnej wygody zostawiają małe dziecko przed włączonym monitorem na wiele godzin. Tak jest łatwiej, bo mają więcej czasu dla siebie, ale jednocześnie mniej czasu poświęcają dziecku, narażając je dodatkowo na poważne i trwałe zakłócenia rozwojowe oraz uzależnienie od mediów elektronicznych - mówi Ulfik-Jaworska.

      Depresja, autodestrukcja.

      Maluchy żyjący w wirtualnym świecie mogą mieć problemy z nauką. Są zagrożone dysleksją, dysgrafią. Najprawdopodobniej nie będą łatwo zapamiętywać, kojarzyć i czytać ze zrozumieniem.
      Zaburzenia mogą pojawić się w sferze emocji i ducha. Istnieje duże ryzyko, że nie poradzą sobie z trudnościami, będą mniej odporne na stres i porażkę.
      - Badania pokazują, że osoby, które nadmiernie korzystają z mediów elektronicznych, są bardziej narażone na depresję i stany lękowe, mają trudności w radzeniu sobie z frustracją, co może w przyszłości prowadzić do zachowań autodestrukcyjnych - zaznacza dr Iwona Ulfik-Jaworska.
      Specjaliści zalecają, by bacznie obserwować dzieci. Są symptomy, które pojawiają się wcześnie i świadczą o tzw. przebodźcowaniu.
      U niemowląt do 12. miesiąca życia stymulacja wysokimi technologiami może spowodować brak gaworzenia, brak koncentracji na twarzy dorosłego.
      Dziecko nie reaguje na głosy bliskich, ma spowolniony rozwój dużej i małej motoryki, nie wskazuje palcem, a jest to pierwsza intencja komunikacyjna.
      - Nie czekajmy, wybierzmy się do specjalisty jak najwcześniej. Nie słuchajmy również porad innych, że wyrośnie z tego, a gdy pójdzie do przedszkola, to się nauczy wielu rzeczy, w tym mowy - wyjaśnia Justyna Wolak…..

     • BohaterON

     • Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w akcji BohaterON.

      Przygotowane przez Was życzenia dla Powstańców Warszawskich zostały wysłane do organizatorów akcji.

                                                    Tomasz Ziemiński

      pedagog szkolny

     • Koncert w przedszkolu

     • W środę przedszkolaków z zerówki  i " Milusiów" odwiedzili z koncertem jesiennym muzycy z Filharmonii Pomorskiej.  Dzieci oprócz wysłuchania koncertu aktywnie uczestniczyły w zajęciach tańcząc i wystukując rytm. Koncerty budzą w najmłodszych mnóstwo pozytywnych emocji i dają możliwość odnalezienia zainteresowań.  

      Czekamy z niecierpliwością na kolejną wizytę muzyków. 

      K. Rosołowska i A. Lorenz